ПРАЦЮЄМО У ЗВИЧАЙНОМУ РЕЖИМІ  Phone     E-mail     Адреса   

Історія становлення ДП «Одесастандартметрологія»

Просмотров: 9681

Найперша згадка про міські ваги і міри в історії Одеси документовано 1808 роком, коли відкупщик оних на Грецькому базарі Фроїм Барнас звернувся в міську Думу з проханням «... про виготовлення нових ваг і мір у зв'язку зі старістю тих що є». Завданням закладу було проведення перезважування або перемірювания куплених товарів ». Покупець мав право за незначну плату перевірити чесність продавця. У разі виявлення обважування продавець піддавався штрафу.

Але після прийняття «Положення про міри та ваги», ситуація з контролем за якістю торгівлі дещо змінилася. В Одесу в 1844 році були надіслані порівняльні таблиці російських і іноземних мір, а також «вивірені з належною точністю копії аршина, фунта, відра і чверті», а також повірені С-Петербурзьким Депо Мір і Терезів контрольні ваги. Всі кошти вимірів мали державні клейма. А 7 листопада 1842 року в «Одеському віснику» було надруковано офіційне оголошення для всіх торговців, майстрів і художників «... виготовляти сажні, аршини, коромисла, гирі, міри рідини і ємкості по формам казенним», які повинні бути представлені для державної повірки і таврування в присутні місця. Але підприємці, які бажали б виготовляти міри і ваги, з'явилися в Одесі тільки в 80-х роках.

Після того як Д.І. Менделєєв в 1893 році став Головним доглядачем Депо Мір і Терезів, почалися кардинальні зміни в справі метрологічного забезпечення. У 1899 році було затверджено «Нове положення про міри та ваги». На підставі цього документа передбачалося відкрити 150 спеціальних державних установ - повірочних палаток мір і ваг. Одеса потрапила в число перших міст. До цього часу в місті вже існувала камера для повірки ваг. Також в Одесі, на той період, виготовлялося 25% всіх ваг країни.

У червні 1902 року в одеських газетах було надруковано оголошення, а слідом за ним постанова Одеського градоначальника, які сповіщали всіх підприємців у наступному: «... перевірка гир, мір і ваг проводиться в Повірочному наметі торгових мір і ваг за адресою Кузнечна 21, який відкрито з 15 липня 1902 року на підставі положення про міри та ваги від 4 червня 1899 року. Всі заходи і міри, що застосовуються в торгівлі і промисловості, при всякого роду угодах, міні, купівлі і продажу, повинні бути поверені і забезпечені встановленими перевірочними клеймами. При виявленні мір і ваг невірних або тих, не мають встановлених клейм будуть складатися протоколи про притягнення винних до відповідальності: грошових штрафів до 100 рублів, ув'язненням до 3-х місяців і позбавленням права торгівлі ... ».

Перший штат повірочного намету був невеликий - всього чотири людини. Намет забезпечував періодичну, раз в три роки, перевірку мір ваги, довжини і об'єму.

У наступні роки перевірочний намет неодноразово змінював свою дислокацію. До 1925 року він носив назву - Поверочний намет мір і ваг. У 1930 році намет переїхав на Чорноморську 10, в будівлю, яке займає і понині. Неодноразово змінювалась назва намету. У 1932 році, після чергової реорганізації територіального поділу України, намет було перейменовано в Обласне бюро стандартизації та метрології. Під час другої світової війни і окупації міста, частина співробітників і повірочного обладнання були евакуйовані.

Після звільнення Одеси робота метрологічної служби (Госкоммерпрібор) відновила свою роботу. У 1965 році метрологічна служба була перейменована в Одеську міжобласну лабораторію держнагляду за стандартами і вимірювальною технікою (ОМЛГН).

За всі попередні роки організація розвивалася, перейменовувалася. Та нині – це Державне підприємство «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації».

Напишіть нам
ЗВОРОТНІЙ ЗВ'ЯЗОК
Отримайте відповіді на Ваші запитання, заповнивши наведену нижче форму. Також будемо вдячні Вам за будь-які зауваження та пропозиції щодо оптимізації роботи підприємства.

ДП "Одесастандартметрологія" не має контрольно-наглядових повноважень.
Прохання зі скаргами на якість товарів, робіт і послуг звертатись до ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області