ПРАЦЮЄМО У ЗВИЧАЙНОМУ РЕЖИМІ  Phone ,     E-mail     Адреса   

ШАНОВНІ КЛІЄНТИ!
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ОДЕСАСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ"
ПРАЦЮЄ ДЛЯ ВАС, ПРАЦЮЄ ДЛЯ ПЕРЕМОГИ!
МИ ЗАБЕЗПЕЧЕНІ РЕЗЕРВНИМ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯМ, ЩО СПРИЯЄ БЕЗПЕРЕБІЙНОМУ ВИРОБНИЧОМУ ПРОЦЕСУ В ПОВНОМУ ОБСЯЗІ.
ЗАПРОШУЄМО ДО СПІВПРАЦІ! ДОВІДКИ: (0482) 49-61-95, (048) 722-41-95

ДОВОДИМО ДО ВАШОГО ВІДОМА:

СТАНДАРТ ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT)
Шановні відвідувачи! У фонді НД ДП "Одесастандартметрологія" ви можете замовити національний стандарт ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT) «СИСТЕМИ КЕРУВАННЯ БЕЗПЕЧНІСТЮ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ. ВИМОГИ ДО БУДЬ-ЯКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ В ХАРЧОВОМУ ЛАНЦЮЗІ»,
що набув чинності 1 вересня 2021 року і виданий українською мовою. Контактний телефон: (0482) 49-61-79
ДО УВАГИ ПІДПРИЄМСТВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ, ЩО ПРАЦЮЮТЬ У СФЕРІ НАДАННЯ МЕДИЧНИХ ТА СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ НАСЕЛЕННЮ
Щодо моніторингу рівня випромінювання ультрафіолетових бактерицидних ламп
ВИПРОБУВАЛЬНИЙ ЦЕНТР ПІДПРИЄМСТВА ОТРИМАВ НОВІ ПОВНОВАЖЕННЯ
Випробувальний центр ДП "Одесастандартметрологія" уповноважений на здійснення лабораторних досліджень (випробувань) харчових продуктів та продовольчої сировини для цілей Державного контролю
НОВИЙ ВИД ПОСЛУГ З АКТУАЛІЗАЦІЇ ПЕРЕЛІКУ НОРМАТИВНИХ ДОКУМЕНТІВ
ЧОМУ ДП "ОДЕСАСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ"?
Державне підприємство "Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації" (ДП "Одесастандартметрологія") виконує роботи та надає послуги із стандартизації, метрології, сертифікації продукції, послуг та систем управління якістю. Наш досвід роботи в галузі стандартизації, метрології та оцінки відповідності є гарантом дотримання політики ДП "Одесастандартметрологія" у сфері якості, спрямованої на повне задоволення вимог наших замовників, суспільства та надання першокласних послуг.
ДП "Одесастандартметрологія" має сучасні еталони і оснащення, кваліфікований і досвідчений персонал, актуалізований фонд нормативної документації, атестованих аудиторів і повірників, а також численні угоди про співпрацю з компетентними організаціями (Держфлотінспекцією України, SGS, Бюро Верітас, акредитованими в Україні та за кордоном органами з сертифікації, випробувальними лабораторіями тощо). Наше підприємство має відділи в Ізмаїлі та Подольську.

Гарантія незалежності, репутація професіоналізму та неупередженості - основні підходи в роботі Центру

НАШІ ПОВНОВАЖЕННЯ В СФЕРІ ОЦІНКИ ВІДПОВІДНОСТІ (СЕРТИФІКАЦІЇ)
НАШІ ПОВНОВАЖЕННЯ В СФЕРІ МЕТРОЛОГІЇ
НАШІ ПОВНОВАЖЕННЯ В СФЕРІ БЕЗПЕЧНОСТІ ТА ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ

Правила виробництва коньяків України

Просмотров: 1040

Правила виробництва коньяків України визначені наказом Мінагрополітики України від 27 грудня 2017 року № 702 «Про затвердження Правил виробництва коньяків України», який набирає чинності через півроку після його офіційного опублікування.

Затверджені Правила визначають порядок виробництва коньяків України і є обов'язковими для складання технологічних інструкцій, контролю коньячного виробництва всіма суб'єктами господарювання.

Згідно Правилам переробка винограду на виноматеріали коньячні здійснюється згідно з вимогами до переробки винограду для білих столових вин, але без застосування сірчистої кислоти або її замінників.

Виноматеріали коньячні, які використовуються в технологічному процесі виробництва коньяків України, які відповідають встановленим вимогам стандартів, повинні бути без сторонніх і специфічних тонів і присмаків, колір - від світло-солом'яного до рожевого. Допускається застосування виноматеріалів коньячних з об'ємною часткою дріжджових опадів не більше 3%.

Для виробництва виноматеріалів коньячних використовують сусло-самоплив і пресові фракції в загальному кількості не більше 60 дав з 1 тонни винограду.

Пресові фракції сусла II і III тиску від виробництва шампанських, ігристих та сортових виноматеріалів використовуються для виготовлення сортосмешанних виноматеріалів для виробництва ординарних коньяків України за умови, що за фізико-хімічними та органолептичними показниками вони відповідають вимогам стандартів.

Виноматеріали коньячні переганяють в термін до 1 квітня наступного за врожаєм винограду року. Відхилення від даного терміну допускається до 1 липня за рішенням керівника відповідного суб'єкта господарювання.

Для виробництва марочних коньяків України використовуються сортові виноматеріали коньячні, вироблені з винограду певних сортів або їх суміші з цукристістю в суслі не менш 150 г/дм3. Використання для виробництва марочних коньяків України сортозмішаних виноматеріалів коньячних допускається в разі, якщо вони за своїми фізико-хімічними показниками відповідають сортовим.

Для виробництва ординарних коньяків України допускається використання сортозмішаних виноматеріалів коньячних, вироблених із суміші сортів винограду з цукристістю в суслі не менш 120 г/дм3.

Допускається переробка на виноматеріали коньячні столових сортів винограду при масової концентрації титрованих кислот в суслі не менш 5 г/дм3 і масової концентрації цукрів не менш 120 г/дм3 з подальшим використанням цих виноматеріалів виключно для виготовлення ординарних коньяків України.

Визначено, що термін «білий спосіб виробництва виноматеріалів» означає спосіб виробництва виноматеріалів без настоювання сусла на мезге.

В ході виробництва коньяків України вирішуються наступні види обробок:

  • обклеювання желатином харчовим, риб'ячим клеєм харчовим, білком з курячих харчових яєць і іншими дозволеними матеріалами;
  • теплом і холодом;
  • фільтрація через спеціальні тканини, фільтрокартон, пластини, мембрани, діатоміт, кизельгур і інші засоби, дозволені стандартами;
  • введення кисню в спирти коньячні під час резервуарной витримки.

Документом визначено вичерпний перелік операцій, заборонених при виробництві коньяків.

Залежно від походження спирту коньячного, способу і терміну його витримки коньяки України поділяються на ординарні і марочні.

Ординарні коньяки України виготовляються зі спиртів коньячних, витриманих не менш 3 років, і діляться на:

  • коньяки України «три зірочки» - зі спиртів коньячних, витриманих не менш 3 років;
  • коньяки України «чотири зірочки» - зі спиртів коньячних середнього віку не менш 4 років витримки;
  • коньяки України «п'ять зірочок» - зі спиртів коньячних середнього віку не менш 5 років витримки.

У додатках до Правил визначені фізико-хімічні показники виноматеріалів коньячних, спиртів коньячних молодих; органолептичні і фізико-хімічні показники коньяків України.

ПАСПОРТ БЕЗПЕКИ НА ХІМІЧНУ РЕЧОВИНУ

ДП "Одесастандартметрологія" надає комплекс інформаційно-консультаційних послуг по розробці Паспорта безпеки на хімічну речовину будь-якої складності
MSDS

Паспорт безпеки (SDS (safety data sheet) - паспорт безпеки; MSDS (material safety data sheet) - лист охорони даних, характеристика безпеки матеріалу) розробляємо відповідно до Регламенту ЄС №1907/2006 REACH. Контакти для отримання більш детальної інформації:

(048) 715-00-94, E-mail: 17@sm.od.ua Детальніше
Напишіть нам
ЗВОРОТНІЙ ЗВ'ЯЗОК
Отримайте відповіді на Ваші запитання, заповнивши наведену нижче форму. Також будемо вдячні Вам за будь-які зауваження та пропозиції щодо оптимізації роботи підприємства.

ДП "Одесастандартметрологія" не має контрольно-наглядових повноважень.
Прохання зі скаргами на якість товарів, робіт і послуг звертатись до ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області